CESTOVNÁ AGENTÚRA

Dovolenky · Expedície · Plavby

BLOG - ČLÁNOK


Mooringman

Už sa na tom niekedy naozaj dobre bavím. Musím dať viac na svoj inštinkt a počúvať ho, ale nie len to, ale aj podľa neho konať.

Lagoon 400 S2 Limited edition, rok výroby 2018. Krásne meno: Scirocco. Katamarán, ktorý má foliované trupy strieborno - zrkadlovou fóliou. Na pohľad úžasné plavidlo a na palube má  všetko čo najmodernejšia technika ponúka, od GPS systémov až po modernú zvukovú aparatúru. Preto volám tieto lode aj „párty loď“. Nuž a keď preberám loď a vidím celú túto krásu, tak mi trošku padne do oka, že na dinghy je motor z roku výroby 2008. Pri všetkom čo sa pri preberaní lode rieši, je dobré aj tento malý motor naštartovať. Ale všetko na lodi vyzerá ako má a aj keď občas mrknem okom po tom motore, že nejak k tej paráde tu nepasuje, jednoducho ho nevyskúšame. Veď snáď nám nedajú k takémuto plavidlu niečo nefunkčné.

Druhý deň, po 42 míľovej etape zakotvíme na bójke pred mestečkom. Mólo obsadené, nevadí, máme čln s motorom. Dávame ho do vody, dáme si niečo slušné na seba, veď ideme na večeru. Môže sa aj schladiť tak dajme na seba aj mikinu, či sveter,  naspäť možno prídeme za tmy. Klasický rituál štartovania motora na dinghy absolvujem po pamäti. Ťahám za štartovacie lano, raz, dva tri...pať krát, minútu, dve. Nič. Motor nereaguje. Rýchla kontrola motora a nádrže či je všetko ako má byť, poznámky podobného charakteru sa začínajú ozývať aj od posádky z lode. Meníme sa. Na rade je druhý člen posádky. Opakuje sa to isté, s výsledkom že sveter ide dolu, pre postupné prehrievanie organizmu. Následne ide dolu aj kryt motora. To je palivo, nejde do karburátora, znie posudok. Na rade je toolbox s náradím. Prichádza k nám na člne mooringman, že nás zinkasuje za kotvenie na bojke. Naše rozpoloženie mu naznačuje, že nie je asi vhodné pýtať si v tejto situácii peniaze. Pýta sa na naše starosti a zhodnotí že tento model Hondy bol vždy zlý. Otočí si motor k sebe a ťahá za lanko on. Minúta, dve....nič, mikina z neho ide dolu. Odchádza. Oprášim moje skúsenosti z lodných motorov a vypustím z karburátora odkalovacím otvorom špinu. Nič. Pri presúvaní náradia na loď nám padá skrutkovák do mora. Motor nejde. Mooringman je naspäť. Presadne si do nášho člna, zhodnotí že chyba je v palive. Vyťahuje nôž. To už vyzerá vážne. Môj súhlas ho povzbudí. Odreže koncovku. Stláča benzínovú pumpičku, či ide palivo. Ide. Farba benzínu sa mu však nepáči. Ochutná ho! Nie je dobrý....to je zlý benzín. Treštime na neho oči. Iný degustátor! Napojí nádrž z jeho člna, s jeho benzínom na náš motor. Nič, motor stále nejde. Sviečka, treba sviečkový klúč. Nemáme. Ukáž čo máte v tom toolboxe, pozrie sa a smejeme sa všetci...charter loď. Ide preč na člne, zháňať sviečkový klúč. Nečakáme, nie sme si istý jeho návratom. Prichádza, pýtame sa či chce peniaze za bójku. Smeje sa že nie, veď nemáme ako ísť na breh. Super. Sviečkový klúč nemá. Ide preč a my sa snažíme vybrať sviečku. Podarí sa. Čistíme ju a dobre vypaľujeme nad horákom na šporáku. Montujeme naspäť. Motor ide! Mooringman je späť aj so sviečkovým kľúčom. Zbytočne. Mrzuto natešený výraz v tvári mení vo výraz úradníka a zinkasuje nás za parkovanie na bójke, veď už máme na čom ísť do mesta....

Oblečieme si vyzlečené mikiny až nás pri rýchlej plavbe neprefúka. Počas plavby na mólo, myslíme stále na to isté....skontroluj si motor na dinghy pri preberaní lode, pokiaľ sa nechceš zohrievať vždy pri plavbe na breh.