CESTOVNÁ AGENTÚRA

Dovolenky · Expedície · Plavby

Sicília-Malta


Športovo expedičnú plavbu Sicília - Malta spojenú so skipper tréningom  sme v roku 2016 absolvovali z prístavu Trapani okolo južného pobrežia Sicília s následnou preplavbou do Valetty. Naše zážitky z nej si môžete nižšie prečítať v zápiskoch z plavby.

Plánovánu plavbu pôjdeme z prístavu Marina di Ragussa s preplavbou na Gozo (cca 60 Nm) - Malta (Valetta) - Marzamemi (Sicilia) - Marina di Ragussa

Loď:                 SO445

Termín:           02.05.-09.05.2020

 Cena:             480,00 eur/ osoba

Počet voľných miest: 8                     

Letenky:  Viedeň - Catania cena 250 eur

Plavba obsahuje: prenájom lode , skippera, poistenie depozitu

Plavba neobsahuje: letenky, transfery, réžiu plavby, stravu


 

 

 
V prípade Vášho záujmu nás neváhajte KONTAKTOVAŤ  →

 

P4300637.jpg

Zápisky z plavby

Plavba Sicília - Malta (28.4.2016 – 8.5.2016)

Športovo expedičnú plavbu spojenú so skipper tréningom a prípravou na regaty sme zrealizovali začiatkom mája 2016. 

Lode sme prebrali v Trapani, kde sme sa pohodlne dostali dvojhodinovým letom z Bratislavy. Prvú etapu plavby sme zvolili z Trapani do Sciacca, starobylého mestečka na juhu Sicilie. Vietor bol zadný a do 20 uzlov. Sciacca je malebné mestečko s historickým centrom, množstvom obchodíkov s keramikou a výbornou zmrzlinou. Bol to dobrý východzí bod na našu plánovanú plavbu na Maltu.

Z mesta Sciacca sme vyrazili na Maltu. Pomerne kľudné more aj vietor nás nútili k vytiahnutým plachtám mať zapnutý aj motor, aby sme udržovali približne 5-6 uzlovú rýchlosť.  Nechceli sme sa veľmi zdržovať, lebo Stredomorím sa už k nám blížil mistrál o sile vetra cca 40 uzlov. Počas večera vietor zosilnel a motor sme preto vypli a až do pol druhej sme plachtili s križovaním na Gozo, dokým nás slabnúci vietor nedonútil pridať opäť motory. Tak sme dorazili až do prielivu Gozo-Malta. Odtiaľ sme opäť plachtili a po 29 hodinách plavby nás Valetta, hlavné mesto Malty, vítalo 1. májovým ohňostrojom.

Tri dni fúkal mistrál, čo sme využili na dôkladnú prehliadku Vallety a okolia. Niekto požičaným autom, iný miestnou dopravou MHD.

Po chvíľkovom rozhodovaní vyrážame v končiacom mistráli na plavbu na Gozo. Trasa na Gozo vo vetre do 25 uzlov a v 3-4 metrových vlnách križovaním trvá 4 hodiny. Táto časť plavby je na záver zhodnotená ako najväčší zážitok plavby. Skúsenosti sú dôležité, tie nabraté aj tie overené.

Na Goze kotvíme v Mgarr v malebnom mestečku s kvalitným jachtárskym prístavom.

Cestou späť na Sicíliu sa zastavujeme v Modrej Lagúne na ostrove Comino, kde sa kúpeme, voda je síce studenšia, ale lagúna je nádherná.

Potom nastupujeme na dlhú etapu do Marsally na Sicílii. Keďže je bezvetrie ideme na motor, a ž nadránom dávame plachty a využívame rannú brízu na plavbu okolo pobrežia Sicílie. Pri pobreží je z toho romantická plavba s opaľovaním na palube a varením dobrého obeda. V krásnom historickom centre Marsalla ochutnávame lokálne víno, keďže je mestom vína, ale aj skvelej miestnej kuchyne.

Poslednú etapu z Marsally do Trapani začíname v daždi, ale na zadno-bočný vietor ideme na genu rýchlosťou 7 uzlov, čo dáva príležitosť natočiť ešte posledné adrenalínové kamerové zábery z plavby.

V Trapani sme sa vybrali ešte na výlet do historického mestečka Erice, ktoré sa nachádza 750 metrov nad Trapani a poskytuje krásny výhľad na západnú časť Socílie a súostrovie Egadi.

Celkovo sme preplávali 420 Nm za približne 63 plavebných hodín.

 
Samo Sailing
samosailingteam@gmail.com