Guadaloupe – Karibik

Krištof Kolumbus pri svojej druhej plavbe cez Atlantický oceán zbadal na obzore po dvojmesačnej plavbe malý, iba 5 Nm dlhý ostrov. Pomenoval ho La Desiradé. Po oddychu a doplnení zásob, vyplávali ďalej a boli už iba na skok k ďalším ostrovom karibského súostrovia. Ostrovy ako Guadalope, Dominika, Antigua, Barbuda, St. Marten a množstvo malých a čarovných ostrovov patria do skupiny Leeward Islands – záveterné ostrovy.

Naša plavba sa bude pohybovať po ikonických objaviteľských miestach námornej histórie. Jachtársku energiu v prístavoch nám budú dopĺňať úžasné šnorchlovacie a potápačske spoty, doplnené poznávaním vnútrozemia, trekovaním v pralesoch a obdivovaním prírody. Keď toto všetko doplníme užívaním oddychu na pieskových plážach v koralových zálivoch s miestnou kreoloskou kuchyňou, pochopíme prečo sa množstvu námorníkov zachcelo ostať na týchto ostrovoch.

 

Guadeloupe je súčasťou Leeward Islands – Záveterných ostrovov a vyniká svojím tvarom motýľa. Vo východnom krídle Grand-Terre sa nachádza Pointe-à-Pitre, najväčšie mesto ostrova a centrum cestovného ruchu. Západné krídlo s názvom Basse-Terre je menej obývané a dominuje mu impozantný národný park. Dve polovice ostrova oddeľuje úzky kanál nazývaný Salt River. Ku Guadalope patria aj blízke okolité ostrovy, ktoré dopĺňajú širokú prírodnú pestrosť o dokonalé pláže s čistou vodou a podmorským životom. Patria medzi ne: na východe Iles de la Petite-Terre (národný park) a La Desirade. Na juhu Marie Galante a Iles des Saintesa na západnom pobreží Pigeon Island s Coustaeau Underwater park.

Na návštevu a plavbu je vhodné obdobie koniec novembra až koniec apríla, kedy vladne suchšie počasie a fúka severozápadný stabilný pasát o sile 15-25 uzlov. Najsuchší mesiac je marec.

 

 

Plavby realizujeme v nasledovných variantách:

A: Skippered charter: pre kompletnú a ucelenú posádku objednáme loď vo vybranom termíne a zabezpečíme skippera. Cena skippera je 165 eur/deň + doprava skippera do destinácie a späť + strava počas celého pobytu. Posádka si celú plavbu a program organizuje sama, platí si kompletne celú réžiu plavby, prístavné poplatky, transfery, výlety, turistických sprievodcov. Skipper riadi loď a je súčinný pri tvorbe itineráru na mori. 

B: Cabin charter: na nami vybraný termín skladáme posádku my a do posádky sa dá prihlásiť objednaním kajuty, ktorú si zaplatí jedna alebo dve osoby.Táto varianta je pripravená tak aby mal člen posádky, čo najmenej práce s prípravami a organizáciou plavby. Letenky a potrebné rezervácie vrátane výberu lode a skladania posádky zabezpečíme my.

Pri oboch variantách sa posádka zúčastňuje činnosti na palube počas plavby a je nápomocná skipperovi pri obsluhe plachiet a hlavne pri prístavných manévroch, vždy podľa pokynov skippera. Nákup proviantu, varenie počas plavby a udržiavanie poriadku je výlučne v náplni posádky.Skipper má vždy vlastnú kajutu.Posádka sa spolupodieľa na platbe depozitu za loď.

 

Kotviská, prístavy a miesta, ktoré môžme počas plavby navštíviť:

Ilet du Gosier – koralový ostrovček iba tri námorné míle vzdialený od chartrovej základne v Pointe a Pitre. Biely piesok, skvelé šnorchlovanie a na brehu snack bar. Ideálna zástavka na začiatku aj konci plavby.

Marie Galante – mohutný, vysoký ostrov s náhornou planinou je vzdialený len 16 námorných míľ od Guadaloupe. Ostrovu dominuje hustý prales, množstvo ovocných stromov a cukrová trstina. Keď k tomu pridáme približne 76 pôvodných veterných mlynov slúžiacich na drvetie trstiny a skvelé kotvisko v Saint Louis, je to jednoducho ostrov, ktorý nemôžme na našej plavbe obísť.

Iles des Saintes – malé súostrovie západne od Marie Galante. Množstvo zátok, kde si vyznávači šnorchelingu prídu na svoje a k tomu skvelé trekovanie k pevnosti Napoleona. Súostrovie, kde miestny obyvatelia majú silné väzby na Bretónsko…malá časť Francúzka v Karibiku.

Trois Rivieres – malý prístav na južnom pobreží, s výhľadom na blízke súostrovie Les Saintes.

Basse Terre – hlavné mesto ostrova, aj keď počtom obyvateľov až druhé v poradí. Prístav Marina Sud Anchorage je asi 1 míľu vzdialený od mesta, spája ich prijemná promenáda. Mesto ponúka všetko, čo sa od turistu očakáva: od obchodov či trhov po spoznávanie pamiatok a histórie a tiež výstup na pevnosť Fort Delgers. V blízkosti je tiež botanická záhrada.

Pigeon Island – tomuto kotvisku dominuje Coustaeau Underwater park – podvodná rezervácia legendárneho podmorského bádateľa, kde samozrejme treba preskúmať podmorský život. Prídu si na svoje šnorchlisti aj potápači.

Deshaies – malá rybárska dedinka, ktorej okrem príjemnej atmosféry dominuje botanická záhrada Jardin Botanique de Deshaies, iba jednu míľu chôdze vzdialená od kotviska. V severnej časti zátoky je výborný šnorchlovací spot.

St. Francois – kto chce zažiť atmosféru jachtárskeho mestečka, nemal by tento prístav obísť. Bežný turisti sem len málokedy prídu, tak celú atmosféru príjemnej zátoky, kde si vietor užívaju kitesurferi a windsurfisti, tvoria ludia žijúci morom.

Iles de la Petite-Terre – dva malé ostrovy na JV ostrova tvoria spolu národný park, ktoré prírodným životom pripomína legendárne Tobago Cays. Korytnačky, ryby, raje v mori a na brehu počas výletu k majáku aj leguány, to všetko na týchto neobývaných ostrovoch môžme vidieť.

La Desirade – je to prvý ostrov, ktorý pri svojej druhej plavbe objavil Krištof Kolumbus po skoro dvojmesačnej plavbe cez Atlantický oceán. Na tomto malom ostrove žije približne 1700 miestnych obyvateľov, prevažne rybárov. Svojím kľudným a pomalým tempom života si podmaní snáď každého. Ostrov, ktorému dominujú vysoké útesy na severnej strane sa dá preskúmať na bicykli, skútri , alebo aute.

Cabin charter katamarán Lagoon

Termín:17.01.-29.01.2023

Cena: 1.950,-eur/osoba

Skipper: Tomáš Chudík 

Cena obsahuje: prenájom lode na 7 dní, ubytovanie na ostrove na 4 noci, réžiu plavby (nafta do lode + prístavné poplatky), 1x výlet do NP Basse Terre na Guadaloupe, vstup do Coustaeau Underwater park – podvodná rezervácia

Cena neobsahuje:  letenku, dopravu na letisko Viedeň a späť, cestovné poistenie, stravu + pitný režim, vodu potrebnú na plavbu, iné výlety,  vstupy do múzeí a podobne

Skippered Charter – aktuálne voľné lode na prenájom na Guadalupe vám nájdeme na vyžiadania s konkretným dátumom.

Lokalita Guadaloupe poskytuje množstvo variant na zrealizovanie plavby. Hlavnou devizou tejto lokality sú pomerne krátke vzdialenosti medzi jednotlivými kotviskami, v rozmedzí 3-20 Námorných míľ, čo znamená že dĺžka jednotlivých etáp je v rozmedzí približne od 1 do 5 hodín. Vzhľadom k množstvu zaujímavých miest, sa aj dĺžka celkovej plavby môže pohybovať v rozpätí 7-14 dní. Na tvorba itineráru plavby má vždy hlavný vplyv počasie a poveternostné podmienky a s tým súvisiaca dostupnosť a bezpečnosť jednotlivých kotvísk (niektoré prístavy a kotviská môžu byť v určitých zhoršených poveternostných podmienkach nedostupné). Taktiež sa trasa priebežne upravuje aj vzhľadom k námorným schopnostiam a záujmom posádky počas jednotlivých etáp. Preto je na začiatku vždy jasná približná os plavby, ktorá sa každý deň upravuje vzhľadom k vyššie uvedeným pravidlám.

 

 

OBJEDNÁVKY A VIAC INFO

+421 948 430 528

samosailingteam@gmail.com